WYGLĄD ZEWNĘTRZNY:

drobnokwiatowa

Wierzbownica dorasta do rozmiarów 20 do 80 cm. Jej łodyga jest wzniesiona, rozgałęziona na górze. Gałązki są pokryte drobnym owłosieniem.

Liście wierzbownicy są wąskie, lancetowate, długości do 7 cm, słabo ząbkowane, osadzone bezpośrednio na łodydze, niekiedy po trzy w okółku lub na bardzo krótkich ogonkach. W dolnej części łodygi naprzeciwległe, w górnej – skrętoległe. Liście odziomkowe na wyraźnych ogonkach, łopatkowate, tępe. Zwykle słabo omszone.

Kwiaty ma czteropłatkowe długości 6-10mm, liliowe, jasno-purpurowe bądź fioletowo-różowe, drobne. Wyrastają pojedynczo z miejsca, z którego wyrastają liście. Pod czteropłatkową koroną i działkami kielicha widoczna jest długa czterokanciasta nibyzalążnia, powstała z wydłużonego dna kwiatowego i zalążni, znamię słupka jest czterodzielne. Kwitnie od czerwca do początku września.

Gdy dojdzie do zapylenia wierzbownicy, wydaje ona owoc, którym jest czterokanciasta torebka (przekształca się w nią długa nibyzalążnia). Po dojrzeniu torebka pęka, rozchylając na boki rozchylając końce na boki i uwalniając nasiona opatrzone puchem (jasne włoski).

UPRAWA WIERZBOWNICY

Wierzbownica preferuje gleby gliniaste, żyzne oraz dobrze nawadniane. Występuje często nad brzegami rzek, w przydrożnych rowach, bagnach i podmokłych terenach. Surowcem leczniczym wierzbownicy jest górna część łodygi z liśćmi i pąkami kwiatów. Ziele należy zebrać wczesnym południem, po zejściu porannej rosy. Do zbiory wystarczą proste sekatory, ponieważ roślina ta ma kruchą łodygę.

SUBSTANCJE LECZNICZE

prostata

Ziele wierzbownicy drobnokwiatowej zawiera:

  • garbniki - działają przeciwzapalnie, bakteriobójczo oraz przeciwkrwotocznie
  • flawonoidy - działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, wzmacniające naczynia krwionośne, moczopędne, rozkurczowe
  • fitosterole (związek czynny beta-sitosterol).

Wszystkie związki zawarte w wierzbownicy drobnokwiatowej potęgują jej działanie farmakologiczne.

Mimo że do dzisiaj nie ma dowodów na skuteczność stosowania wierzbownicy jako leku, w medycynie ludowej napar z ziela uważany jest od dawna za lek łagodzący dolegliwości związane z łagodnym przerostem prostaty.