DZIAŁANIE I ZASTOSOWANIE

Wierzbownica drobnokwiatowa zdobyła sobie status rośliny leczniczej stosunkowo niedawno, dlatego też jest jeszcze laboratoryjnie słabo poznana. Jednak, nie zmienia to faktu, że owo zioło ma zastosowanie w leczeniu prostaty.

Wierzbownica drobnokwiatowa ma głównie zastosowanie w leczeniu łagodnego przerostu prostaty. Posiada działanie łagodzące stany zapalne gruczołu krokowego i właściwości moczopędne.

Jest stosowana również przy zapaleniu cewki moczowej oraz przewlekłych i powracających zapaleniach pęcherza moczowego; pływa korzystnie na równowagę hormonalną organizmu, w związku z tym jest stosowana często na trądzik i łojotok. Regularne stosowanie herbatki oczyszcza cerę i zmniejsza ilość wydzielanego łoju. Ekstrakt z ziela wierzbownicy jest jednym ze składników kosmetyków: kremów do twarzy, toników, płynów leczniczych na skórę głowy.

NAPAR Z WIERZBOWNICY DROBNOLISTKOWEJ

Jedną pełną łyżeczkę suszu zalać szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem 10-15 minut. Pić 2 szklanki dziennie (jedna rano i jedną wieczorem). Nie należy słodzić powstałego naparu. Należy również pamiętać, że herbatkę z wierzbownicy trzeba pić na czczo.

LECZNICZE WŁAŚCIWOŚCI WIERZBOWNICY DROBNOLISTKOWEJ

Od pewnego czasu wierzbownica drobnokwiatowa jest niezwykle ceniona jako naturalny lek hamujący przerost gruczołu krokowego inaczej zwanego prostatą. Najczęściej występującym schorzeniem gruczołu krokowego jest gruczolak. Należy on do łagodnych nowotwór, a wykryty w porę daje dużą szanse na dalsze spokojne życie. Objawy schorzenia prostaty to najczęściej częstomocz, parcie nie kiedy moczenie nocne oraz trudności z oddawaniem moczu.

To schorzenie występuje najczęściej u mężczyzn w wieku 60 lat – oczywiście nie jest to regułą. Są przypadki występowania problemów z prostatą już u panów w wieku 40 lat.

Właściwości lecznicze posiada także wierzbownica bladoróżowa, wzgórzowa, błotna, górska.

Do celów leczniczych nie nadają się natomiast gatunki wierzbownicy kosmatej i wierzbownicy kiprzycy, różnią się od pozostałych wielkością kwiatów – są większe. Wierzbownice najlepiej przygotować sobie samemu bardzo ciężko kupić ja w punktach aptecznych i sklepach zielarskich, zbieramy ją w trakcie kwitnięcia łamiąc w połowie łodygę i suszymy w przewiewnym miejscu.

Wierzbownica oprócz łagodzenia przerostu gruczołu krokowego pomocna jest w przypadkach schorzeń pęcherza jak również nerek. W leczeniu prostaty stosuje się napar sporządzony z suszu wierzbownicy zalewając łyżeczkę ziół szklanka wrzątku i po 20-30 minutach przecedzić i pic 2-3 razy dziennie pół godziny przed posiłkiem. Kuracja powinna trwać około 6- tygodni, w ciężkich przypadkach 12-14 tygodni.

Można stosować na przemian z mieszanką zalecaną przez O. Grzegorza. Franciszka Srokę:

Zioła wymieszać, jedną łyżeczkę tej mieszanki zalać wrzątkiem zaparzyć pod przykryciem 20-30 minut przecedzić i pic gorące 2 razy dziennie po jedzeniu. Dodatkowo warto codziennie spożywać nasiona dyni, słonecznika wprowadzić do codziennej diety płatki owsiane. Spożywać duże ilości surówek unikać tłuszczu zwierzęcego. Ciepło się ubierać szczególnie dbać o nogi (grube skarpety, kalesony obowiązkowo w porze chłodnej)